región Slovensko

Múzeum včelárstva na Slovensku


Múzeum včelárstva na Slovensku otvorili v areáli Včelárskej paseky v Kráľovej pri Senci. Patrí k najväčším včelárskym skanzenom v strednej Európe. Nachádza sa tu vyše 300 exponátov zo včelárskej histórie aj súčasnosti. Exponáty sú umiestnené v tichom prostredí anglického parku.

Múzeum včelárstva na Slovensku

Múzeum včelárstva začalo zhromažďovať svoje zbierky v roku 1975. Iniciátorom jeho založenia bol R. Mičieta, ktorý spolu s V. Križanom napísal prvé dielo o dejinách včelárstva na Slovensku.

Múzeum zhromažďuje materiál a dokumenty o vývoji včelárstva a jeho využívaní v rozličných oblastiach života človeka. V expozícii sú vystavené unikátne zbierky úľov ako napríklad kláty, dlabáky a koše používané už v 17. storočí, debničkové úle rozličného typu z 18. storočia, ktorých najväčším šíriteľom na Slovensku bol Juraj Fándly.

Osobitnú skupinu vo vývoji úľov predstavujú reliéfne a figurálne úle. Skanzen dotvárajú ďalšie typy úľov používané vo včelárstve od 19. storočia po súčasnosť. V budove veľkého včelína sú umiestnené medomety, lisy na medzistienky, včelárske pomôcky a potreby z rozličných období vývoja slovenského včelárstva.

GPS: N:48.197705 E:17.449551

Prístup:

Adresa:
Kráľová pri Senci

Ubytovanie v okolí:

ubytovanie okres Senec

Pozri v okolí:

Kamenný most
Turistická informačná kancelária Senec
Kaštieľ Veľký Biel
Kaštieľ v Bernolákove


Múzeum včelárstva na Slovensku