Hrad Devín patrí medzi slávne miesta slovenskej minulosti. Hrad leží na vápencovom návrší s útesom, ktorým Malé Karpaty na území hlavného mesta Bratislava, mestská časť Devín, spadajú do sútoku riek Dunaja a Moravy.
Hrad Devín – mimoriadne výhodná zemepisná poloha, ktorú ocenili už Kelti a Rimania. Táto poloha bola dôvodom k založeniu rozľahlého slovanského hradiska, nazývaného v slovanskej reči DOWINA.
Po zániku Veľkomoravskej ríše stráca Devín svoj prvoradý význam. Vzniká tu kamenný hrad. Stredoveký hrad bol v 13. až 15. storočí zväčša kráľovským majetkom. Koncom 15. storočia patril do majetku grófov zo Svätého Jura a Pezinka. V roku 1527 Ferdinand I. ho venoval Štefanovi Báthorymu. Kráľ Ferdinand II. daroval hrad v roku 1635 Pavlovi Pálffymu.
Hrad Devín ako „castrum“ sa prvýkrát uvádza v roku 1288, keď už stojí ústredná gotická budova nepravidelného pôdorysu a kus obranného múru na východnej strane. Z ostatných strán bol hrad nedobytný. Rozľahlý Devín veľakrát prestavovali. V 15. storočí zlepšujú fortifikačný systém podľa požiadaviek novej vojenskej techniky so súčasným zvyšovaním úrovne jeho obytnej časti.
Hrad Devín v 19. storočí, od vystúpenia Ľudovíta Štúra sa stal pre Slovákov pre svoju veľkomoravskú tradíciu symbolom slávnej slovanskej minulosti a symbolom národného obrodenia. Na tieto tradície nadviazali kultúrno-spoločenské podujatia počas slovanských dní.
GPS: N:48.173842 E:16.978147
Prístup:
Hrad Devín prístupný autom až na parkovisko pod hradom. Poloha Bratislava, mestská časť Devín.
Ubytovanie v okolí:
ubytovanie okres Bratislava IV |